Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.852.2021.2.MGR
skutki podatkowe uczestnictwa w programie motywacyjnym
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym. Wniosek został uzupełniony pismem z 13 września 2021 r. oraz z 11 października 2021 r. Ponadto – w odpowiedzi na wezwanie – uzupełnił go Pan pismem z 3 grudnia 2021 r. (wpływ 3 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium Polski. Działalność ta polega na świadczeniu usług z zakresu technologii informatycznych, w szczególności polegającej na pisaniu, modyfikowaniu, badaniu, dokumentowaniu i wspomaganiu oprogramowania (usługi związane z szeroko pojętym oprogramowaniem oraz doradztwem z zakresu informatyki - PKD 62.01.Z oraz 62.02.Z). Ma Pan miejsce zamieszkana na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym w Polsce.
W ramach swojej działalności współpracuje Pan ze Spółką …(dalej: „Spółka”), świadcząc na jej rzecz usługi. Spółka jest jednostką dominującą międzynarodowej grupy …, której główna siedziba zlokalizowana jest w Stanach Zjednoczonych. Spółka prawa amerykańskiego jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w USA od 2019 r.
Spółka jest organizatorem, tzw. Akcyjnego programu motywacyjnego z 2010 r. (dalej: „Program” lub „Plan”), adresowanego do dyrektorów, pracowników i konsultantów, zwanych dostawcami usług. Głównym celem Planu jest przede wszystkim związanie ze Spółką wyróżniających się z perspektywy działalności Spółki dostawców usług, wzrost ich motywacji oraz podejmowanie przez nich maksymalnych wysiłków na rzecz sukcesu Spółki. Program pozwala na przyznanie dostawcom usług dodatkowego benefitu w postaci pochodnych instrumentów finansowych związanych z akcjami emitowanymi przez Spółkę. Za organizację i zarządzane Planem odpowiada zarząd Spółki lub specjalnie powołany w tym celu Komitet. Do zadań wyżej powołanych organów należy, m.in. wybór dostawców usług, którym mogą zostać przyznane nagrody, decyzja o przyznaniu nagród oraz określenie warunków ich otrzymania. Zarząd Spółki, bądź powołany komitet może, wedle własnego uznania, dokonywać interpretacji i wykładni warunków Planu oraz przyznawanych nagród, zmian i uchyleń w regulaminie Planu.