Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.599.2021.1.JN
Uznanie zbywanej części Pana działalności (Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz czy jego wydzielenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 17 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbywanej części Pana działalności (Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz czy jego wydzielenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Uzupełnił go Pan pismem z 14 grudnia 2021 r. (wpływ 14 grudnia 2021 r.) o wskazanie adresu do korespondencji oraz przedmiotu wniosku. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 21 marca 1989 r. Prowadzi Pan firmę pod nazwą (...) w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Pana firma świadczy usługi naprawy i remontu dróg, chodników oraz zimowego utrzymania dróg. Prowadzi Pan księgi rachunkowe. 28 grudnia 2012 r. nabył Pan od obcego przedsiębiorcy Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy, świadczący usługi gastronomiczne, organizacji imprez, noclegi. Sprzedaż potwierdzona została fakturą VAT i aktem notarialnym. Poszerzył Pan własną działalność gospodarczą o rzeczone usługi gastronomiczne i hotelarskie. Na mocy porozumienia dotyczącego przejęcia umów między Panem a poprzednim właścicielem, przejął Pan wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z zaplanowanych wcześniej imprez typu komunie, chrzciny, wesela. Ze wszystkich zobowiązań się Pan wywiązał. Przejął Pan również wszystkich pracowników typu kucharze, kelnerki, pokojowe. W celu rejestracji zdarzeń gospodarczych zachodzących w Ośrodku Wypoczynkowym od początku wydzielił Pan w swojej firmie konta syntetyczne i analityczne dotyczące Ośrodka; osobną ewidencję prowadził Pan dla sprzedaży usług w Ośrodku oraz ewidencję kosztów (amortyzacja, koszty zakupu towarów, wynagrodzeń, składek ZUS, świadczeń na rzecz pracowników Ośrodka, usług remontowych, kosztów reklam oraz podatku od nieruchomości oraz pozostałych podatków i opłat). Osobną ewidencję zyskały również kasa oraz rachunek bankowy Ośrodka, opakowania i towary na magazynie. Dodatkowo w styczniu 2017 r. zakupił Pan i wdrożył dodatkowo nowy program do ewidencji środków trwałych w Ośrodku, co znalazło odzwierciedlenie w wydzieleniu kolejnych kont dotyczących zdarzeń gospodarczych dotyczących środków trwałych w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym. W dniu 5 grudnia 2017 r. na mocy umowy dzierżawy obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. zawartej z Pana synem, przekazał Pan synowi cały Ośrodek wraz z umeblowaniem i wyposażeniem zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym. Ustalono czynsz dzierżawny, poparty comiesięcznie fakturą VAT. Pana syn od tego momentu do nadal prowadzi w Ośrodku własną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług gastronomiczno-hotelarskich. Pracownicy Ośrodka zostali poinformowani pisemnie, że w związku z przejęciem Ośrodka przez innego pracodawcę (Pana syna) na mocy art. 23 Kodeksu Pracy zostają pracownikami Pana syna. W przyszłym roku planuje Pan przekazać w drodze darowizny Pana synowi (który prowadzi i zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą gastronomiczno-hotelarską) cały zakupiony w 2012 r. Ośrodek, wraz w wyposażeniem i umeblowaniem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right