Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.854.2021.2.IM

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 10 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 9 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Opis zdarzenia przyszłego

W roku 1999 z pieniędzy pochodzących ze wspólnego majątku dorobkowego Pani i Pani męża x, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej pod nazwą „x, z siedzibą w x, nabyła Pani wraz z mężem od podmiotu gospodarczego ‒ osoby prawnej, czynnego podatnika VAT między innymi prawo użytkowania wieczystego działki o pow. 563 m2 usytuowanej w x, wraz z posadowionym na niej budynkiem mieszkalnym o dwunastu mieszkaniach, stanowiącym odrębną nieruchomość.

W momencie nabywania tej nieruchomości mąż Pani był i nadal jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przy jej nabyciu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z uwagi na to, że transakcja, jako że dotyczyła dostawy towaru używanego była zwolniona z opodatkowania tym podatkiem na podstawie wówczas obowiązującego przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym. W tym samym roku, pomimo że budynek stanowił i nadal stanowi współwłasność łączną Pani i Pani męża, został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w jego działalności gospodarczej a jego odpisy amortyzacyjne stanowiły koszt uzyskania przychodów tej działalności. Budynek ten, jako środek trwały od chwili wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych do chwili obecnej wykorzystywany jest w jego działalności gospodarczej. Mieszkania znajdujące się w nim wynajmowane są lokatorom, a przychody z wynajmu stanowią przychody z jego działalności gospodarczej. Budynek ten nigdy nie uległ ulepszeniu w rozumieniu ustawy o podatku od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00