Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.895.2021.1.MP

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej spłaty związanej z działem spadku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2021 r. (data wpływu 2 września 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej spłaty związanej z działem spadku  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej spłaty związanej z działem spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wskazuje, że sprawa dotyczy rozliczeń powstałych w wyniku działu spadku po Jej zmarłym ojcu (w dniu ... kwietnia 2020 r.). Pierwsza rozprawa o nabycie i dział spadku – wniosek łączony (sprawa działu spadku nadal jest w toku), odbyła się dnia 22 marca 2021 r. i w jej wyniku, Wnioskodawczyni stała się spadkobierczynią (wraz z pozostałymi dwiema siostrami i żyjącą matką – razem 4 osoby), po ojcu. Wnioskodawczyni wskazuje, że problem przedłożony w złożonym wnioskunie jest połączony z podatkiem od spadków i darowizn, dotyczy natomiast niepewności, która odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych. Podczas odbytej rozprawy spadkowej ustalona została nie tylko grupa osób dziedziczących, lecz również zobowiązano sądownie dziedziczących do przedłożenia dokumentacji, niezbędnej do dalszego prowadzenia sprawy spadkowej w części dotyczącej działu spadku. Jedna ze spadkobierczyń mieszka na stałe w x. Z uwagi na szereg utrudnień, jakie miały miejsce, spadkobierczyni z x nie dotarła do Polski na rozprawę z powodu epidemii Covid-19 oraz oryginał jej upoważnienia procesowego do reprezentowania przed sądem nie dotarł na czas. Sąd uniemożliwił rodzinie Wnioskodawczyni dział spadku na zasadzie ugody. We wniosku sądowym o dział spadku jest mowa o sprzedaży/spłacie udziału w przedmiocie spadku, jakim jest część nieruchomości lokalowej, która do śmierci ojca Wnioskodawczyni, była małżeńską współwłasnością dwojga Jej rodziców. Wśród dokumentów, które obowiązkowo spadkobiercy mają dostarczyć do Sądu w ściśle określonym terminie jest mowa o akcie kupna/sprzedaży przedmiotu spadku. Rodzice Wnioskodawczyni wykupili mieszkanie od P., w 2009 r. (nie jest ono jedynym elementem masy spadkowej). Każda ze spadkobierczyń odziedziczyła czwartą część z połowy mieszkania. Druga połowa lokalu pozostała dla żyjącej matki Wnioskodawczyni i jest obecnie przedmiotem sprawy o dział spadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00