Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.253.2021.2.KW
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2021 r. (data wpływu 13 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 23 listopada 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni dnia 25 października 2018 r. sprzedała lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.
Lokal ten stanowił własność Wnioskodawczyni oraz jej męża od dnia 18 grudnia 2002 r. i został nabyty w wyniku ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz sprzedaży wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i w częściach wspólnych budynków. W czasie trwania związku małżeńskiego lokal ten wchodził w skład majątku wspólnego dorobkowego małżonków.
W dniu 1 sierpnia 2016 r. Wnioskodawczyni, wraz z mężem, aktem darowizny zawartym przez notariuszem dokonała darowizny lokalu mieszkalnego na rzecz wnuczki. Z aktu darowizny (par. 4 umowy) wynika, że obdarowana winna zagwarantować darczyńcom dożywotnią możliwość zamieszkania w darowanym lokalu, a ponadto zapewnić im również dożywotnio opiekę oraz partycypować w kosztach eksploatacji i utrzymania lokalu. W międzyczasie zmarł mąż Wnioskodawczyni, a spadek po nim nabyli Wnioskodawczyni oraz dwaj synowie, każde po 1/3. Niestety obdarowana od momentu przejęcia lokalu nie wywiązywała się z przyjętych na siebie zobowiązań, przede wszystkim nie partycypowała w kosztach utrzymania lokalu, nie łożyła na opłaty czynszowe oraz należności za media, ani też nie otoczyła babci opieką. Po śmierci męża Wnioskodawczyni wielokrotnie zwracała się do wnuczki z żądaniem wypełnienia warunków umowy jednak jej wezwania pozostawały bez odpowiedzi. Były to wezwania zarówno ustne jak i kierowane na piśmie. W dniu 18 października 2017 r. wezwała ostatecznie wnuczkę do respektowania umowy darowizny oraz zagroziła wystąpieniem do sądu z pozwem o odwołanie darowizny z uwagi na rażącą niewdzięczność. W przypadku dalszego nierespektowania zapisów umowy darowizny zażądała natychmiastowego wymeldowania się obdarowanej z lokalu, tym bardziej że obdarowana wcześniej mieszkanie opuściła i zamieszkała pod innym adresem. Po braku reakcji ze strony wnuczki Wnioskodawczyni złożyła do Prezydenta Miasta wniosek o wymeldowanie wnuczki z urzędu z pobytu stałego. W międzyczasie wnuczka w dniu 23 listopada 2017 r. sama dokonała wymeldowania z pobytu stałego, a postępowanie z wniosku Wnioskodawczyni zostało umorzone. Wnioskodawczyni zażądała również od wnuczki zwrotu podarowanego jej wcześniej mienia z uwagi na dopuszczenie się przez obdarowaną rażącej niewdzięczności i zignorowanie zapisu par. 4 umowy mówiącego o otoczeniu darczyńcy opieką.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right