Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.420.2021.1.SST

W przypadku wystawiania zbiorczej faktury korygującej w ostatecznym terminie określonym umową bądź też przed/po nim Wnioskodawca powinien przyjąć średni kurs waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej. Natomiast, dla zastosowania kursu waluty obcej w odniesieniu do wystawionych zbiorczych faktur korygujących nie będzie miał znaczenia wskazany w umowie termin na wystawienie faktury korygującej za bonus.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 lipca 2021 r. przesłanym przez (…) (data wpływu 10 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR na PLN przy wystawieniu faktury korygującej za przyznany bonus – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

10 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR na PLN przy wystawieniu faktury korygującej za przyznany bonus.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zawarła z klientami krajowymi umowy, w ramach których, w przypadku osiągnięcia przez klienta określonej wartości obrotu w danym okresie rozliczeniowym, klientowi zostanie przyznana określona kwota bonusu (tzw. „bonus od wzrostu obrotu”). Strony przyjęły rozliczanie w walucie obcej (EUR), a zatem przy zakupie towaru lub usługi klient otrzymuje fakturę wyrażoną w EUR. Na każdej fakturze dokumentującej sprzedaż towaru lub usługi, kwota VAT wyrażona w walucie obcej przeliczana jest na PLN, zgodnie z art. 31a ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku spełnienia warunków określonych w umowie, przyznany zostanie bonus w kwocie wskazanej w umowie, poprzez wystawienie zbiorczej faktury korygującej do wszystkich faktur wystawionych dla klienta w okresie wskazanym w umowie (umowa z klientem określa wzór obliczania procentowej wartości, o którą powinna zostać obniżona każda faktura VAT wystawiona dla klienta w danym okresie, tak aby osiągnąć określoną kwotę bonusu). W umowie zawarty jest również termin na wystawienie faktury korygującej za bonus, po zakończeniu okresu, w którym umowa obowiązuje. Faktura korygująca za bonus wyrażona będzie w walucie obcej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00