Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.479.2021.2.EB

Ustalenie czy przekazanie udziału we współwłasności działek nr (...) przez Klienta na rzecz Spółki, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, w związku z którą Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku sygnowany datą 30 lipca 2021 r. (data wpływu 23 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 września 2021 r. (data wpływu 30 września 2021 r.) oraz pismami z dnia 25 października 2021 r. (data wpływu 25 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy przekazanie udziału we współwłasności działek nr (...) przez Klienta na rzecz Spółki, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, w związku z którą Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania czy przekazanie udziału we współwłasności działek nr (...) przez Klienta na rzecz Spółki, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, w związku z którą Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono w dniu 30 września 2021 r. o przeformułowanie pytania i stanowiska oraz doprecyzowanie opisu sprawy oraz w dniu 25 października 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytową, będącą polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych. Jednym z klientów Spółki jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wobec której w roku 2020 Sąd Rejonowy (...) ogłosił upadłość („Klient”). Prawnicy Spółki reprezentowali Klienta w toku postępowania upadłościowego, m.in. negocjując z wierzycielami zawarcie układu. W efekcie w czerwcu roku 2021 doszło do zawarcia układu z wierzycielami Klienta. Po zrealizowaniu wszystkich czynności objętych usługą, Spółka wystawiła fakturę na rzecz Klienta. Z uwagi na fakt, iż Klient nie posiada środków finansowych na zapłatę wynagrodzenia na rzecz Spółki, Klient jako wynagrodzenie za usługę wyda Spółce udział we współwłasności części posiadanych nieruchomości („Nieruchomości”). Nieruchomości stanowią niezabudowane działki gruntów. Umowa będzie miała charakter umowy datio in solutum. W momencie zawarcia umowy, Klient będzie miał zarejestrowaną działalność gospodarczą obejmującą m.in. PKD 41.10.Z – realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków i PKD 68.10.Z – kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Klient nabył Nieruchomości kilkadziesiąt lat temu i w tym okresie posiadał łącznie ok. 50 ha gruntów. Klient pierwotnie m.in. prowadził działalność w ramach gospodarstwa rolnego, ale i prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego w roku 2000 Klient rozpoczął budowę budynku wielorodzinnego, na który składać się miało 18 mieszkań, a ponadto zamierzał wybudować osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub wolnostojących (na działkach innych niż wydawane Spółce). Niestety z uwagi na kłopoty finansowe i trwające postępowanie egzekucyjne, Klient przerwał realizację inwestycji oraz odłożył swoje plany. Z inicjatywy Klienta uchwalono w roku 2010 plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący również grunty Klienta. Klient zlecił opracowanie planu, z uwagi na brak środków po stronie jednostki samorządu terytorialnego. Obecnie dla Nieruchomości obowiązują dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi Nieruchomości położone są w przeważającej części na terenie oznaczonym symbolami 1MN, 2MN, 3MN i 4MN jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz w niewielkiej części na terenie oznaczonym symbolami 1KDW, 2KDW i 4KDW jako tereny dróg wewnętrznych. Nabywane Nieruchomości będą w przyszłości odprzedane, wniesione aportem do spółki celowej lub Spółka zrealizuje na nich inwestycję deweloperską. W każdym przypadku, zbycie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00