Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.723.2021.2.KP

W zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu oraz korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku wykupu samochodu będącego przedmiotem leasingu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 17 sierpnia 2021 r. (data wpływu: 19 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu oraz korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku wykupu samochodu będącego przedmiotem leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

19 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w ww. zakresie.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan  faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą od dnia 22 grudnia 1990 roku działalność gospodarczą. Działalność ta opodatkowana jest podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a ewidencja podatkowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.  Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT. Przeważającym rodzajem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności jest sprzedaż detaliczna artykułów piśmienniczych, biurowych i użytku domowego.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni miała zawartą umowę leasingu operacyjnego, której to umowy przedmiotem był samochód osobowy Renault Grand Scenic. Umowa została zawarta w dniu 19 października 2017 roku na okres 36 miesięcy. Zgodnie z warunkami tej umowy przysługiwało Wnioskodawczyni jako leasingobiorcy po jej zakończeniu prawo wykupu przedmiotu leasingu. Wykup nastąpił w październiku 2020 roku. Raty leasingowe Wnioskodawczyni zaliczała do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto, a podatek VAT odliczała w wysokości 50%, gdyż samochód wykorzystywany był na cele mieszane. Po zakończeniu umowy leasingu Wnioskodawczyni wykupiła leasingowany samochód, jednocześnie nie przewidując jego wykorzystywania w działalności gospodarczej. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni nie wprowadziła samochodu do ewidencji środków trwałych. Nie odliczyła także podatku VAT naliczonego od faktury dokumentującej wykup, ponieważ uważa, że wykup ten dotyczy celu prywatnego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00