Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.677.2021.1.TR

Opodatkowanie emerytury z Kanady.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2021 r. (data wpływu 14 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury z Kanady jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury z Kanady.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Mieszka na stałe w Polsce. Otrzymuje emeryturę polską, pobiera również świadczenie emerytalne z Kanady, cyklicznie, co miesiąc. Kwota brutto płatności pomniejszana jest w Kanadzie o 15%, tj. o wartość podatku i jako suma netto przelewana jest w polskiej walucie na konto Wnioskodawcy w banku. Od tej sumy bank potrąca zaliczkę na podatek dochodowy.

Instytucja kanadyjska wystawia roczny dokument, na którym przedstawiona jest suma brutto oraz suma potrąceń na podatek w walucie kanadyjskiej. Dokument ten Wnioskodawca przedstawił pracownikowi Banku, stojąc na stanowisku, że Bank nie powinien pobierać zaliczki na podatek od emerytury kanadyjskiej.

Wnioskodawca zaznaczył, że zanim napisał do Banku pismo o przedstawienie oficjalnego stanowiska Banku, wyjaśnił swoją sprawę w  Urzędzie Skarbowym, pod który podlega. Stanowisko Pierwszego US  było spójne ze stanowiskiem Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z Konwencją zawartą między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, bank, do którego na konto Wnioskodawcy przelewana jest emerytura kanadyjska Wnioskodawcy, powinien potrącać zaliczkę na podatek dochodowy, w sytuacji kiedy instytucja kanadyjska już potrąca podatek u źródła w wysokości 15%?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00