Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.655.2021.1.MM

skutki podatkowe sprzedaży samochodu poleasingowego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 5 lipca2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w  zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu poleasingowego‑ jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu poleasingowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na  podstawie wpisu do CEiDG. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest opodatkowany podatkiem według skali podatkowej i rozlicza zaliczki na podatek dochodowy w tej formie. Jest czynnym podatnikiem VAT, składa deklaracje kwartalne. Przedmiotem działalności gospodarczej jest PKD 71.20.B. W październiku 2015 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Umowa została zawarta na okres 48 miesięcy i przewidywała możliwość wykupu samochodu po zakończeniu okresu umowy. Wnioskodawca wykorzystywał samochód zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. W okresie leasingu odliczał 50% VAT z każdej faktury otrzymanej od leasingodawcy oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych i  serwisowych dotyczących samochodu. Pozostała kwota każdej faktury stanowi podatkowe  koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zakończenie umowy leasingu nastąpiło we wrześniu 2019 r., a faktura wykupu była wystawiona na kwotę 784 zł brutto na osoby fizyczne - Wnioskodawcę i Jego małżonkę. Wykupiony samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i  prawnych, a faktura wykupu nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej. Samochód dalej był używany w działalności gospodarczej jako prywatny. W koszty działalności wpisywane były koszty paliwa w wysokości 20% i odliczane 50% VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00