Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.146.2021.3.MR
Uznanie korekt dochodowości za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 kwietnia 2021 r. (data wpływu 1 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 23 czerwca 2021 r. (data wpływu 23 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania opłat X naliczanych w celu wyrównania rentowności transakcji za zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu VAT oraz braku obowiązku dokumentowania tych zdarzeń fakturami – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania opłat X naliczanych w celu wyrównania rentowności transakcji za zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu VAT oraz braku obowiązku dokumentowania tych zdarzeń fakturami. Wniosek uzupełniono w dniu 23 czerwca 2021 r. o przeformułowanie pytania oraz o doprecyzowanie własnego stanowiska w zakresie przeformułowanego pytania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w branży chemicznej m.in. zakresie produkcji i handlu (…) (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”), który należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej jako „Grupa”). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera transakcje z zagranicznymi podmiotami z Grupy (dalej łącznie jako „Podmioty powiązane”). Jednocześnie, Spółka i Podmioty powiązane (dalej jako „Strony”) spełniają definicję podmiotów powiązanych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „ustawa o PDOP”) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”). Podmioty powiązane mają siedzibę w państwach z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z tymi państwami.