Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.327.2021.1.DJ

Odpłatne zbycie nieruchomości, zwrotnie przeniesionej na Wnioskodawcę w następstwie spłaty pożyczki zabezpieczonej przewłaszczeniem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2021 r. (data wpływu 10 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem w dniu 31 maja 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (osoba fizyczna, polski rezydent), jest właścicielem nieruchomości (dalej: Nieruchomości) od 2008 roku, które stanowią jego majątek osobisty, niewykorzystywany w działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w dniu 31 maja 2011 r. zawarł umowę pożyczki. W celu zabezpieczenia wierzytelności, wynikającej z umowy pożyczki, Wnioskodawca zawarł umowę, na podstawie której dokonał przewłaszczenia na zabezpieczenie Nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy. Zgodnie z zawartą umową przewłaszczenia na zabezpieczenie, w przypadku dokonania zwrotu wierzytelności, wynikającej z umowy pożyczki, pożyczkodawca zobowiązał się do zwrotnego przeniesienia własności Nieruchomości na pożyczkobiorcę.

Wnioskodawca zwrócił całą kwotę pożyczek wraz z odsetkami w 2020 roku. W związku z tym, pożyczkodawca przeniósł zwrotnie na rzecz Wnioskodawcy własność Nieruchomości. Następnie Wnioskodawca w 2021 roku sprzedał Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00