Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP

skutki podatkowe sprzedaży elementów kolekcji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni – przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2021 r. (data wpływu 16 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży elementów kolekcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży elementów kolekcji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Hobby Wnioskodawczyni od zawsze było zbieranie różnych rzeczy, takich jak: książki, biżuteria, znaczki pocztowe, porcelana, obrazy, karty pocztowe, antyki oraz liczne wiekowe ruchomości. Przedmioty należące do kolekcji nabywane były przez Nią w okresie ostatnich 30 lat na rynkach, giełdach i targach staroci oraz w ostatnich latach na aukcjach internetowych. Ostatni przedmiot, który podlegałby sprzedaży, wchodzący w skład kolekcji, został nabyty ponad około 1,5 roku temu. W związku z tym, że zakupu przedmiotów Wnioskodawczyni dokonywała na rynkach, giełdach i targach staroci, ani też nie planowała późniejszej sprzedaży przedmiotów należących do kolekcji, nie gromadziła dowodów zakupu przedmiotów, wchodzących w skład kolekcji i w rezultacie nie dysponuje On dowodami zakupu tych przedmiotów. Wnioskodawczyni oświadcza, że przedmioty, które planuje sprzedać, objęte kolekcją, nabywała w ramach realizacji swojego hobby, którym jest gromadzenie wiekowych przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej. Nabywanie, ani następnie posiadanie przedmiotowych ruchomości, nie było i nie jest powiązane z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przedmioty te stanowią (i stanowiły) wyłącznie Jej majątek prywatny. Żaden z przedmiotów należących do kolekcji nie był nabywany w zamiarze jego dalszej odsprzedaży. Zamiarem Wnioskodawczyni było zgromadzenie jak najokazalszej kolekcji. Szacuje Ona, że zgromadziła około 6 000 przedmiotów (nie wliczając w to kilku klaserów znaczków pocztowych). W związku z uporządkowaniem kolekcji oraz częściową zmianą profilu swojego hobby postanowiła zbyć część zgromadzonych przedmiotów. Wnioskodawczyni planuje wystawiać je pojedynczo na aukcjach internetowych oraz na organizowanych giełdach staroci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00