Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.140.2021.1.AW
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w dacie wypłaty corocznych wypłat ekwiwalentu barbórkowego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 marca 2021 r. (data wpływu 24 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w dacie wypłaty corocznych wypłat ekwiwalentu barbórkowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w dacie wypłaty corocznych wypłat ekwiwalentu barbórkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca) oraz określone spółki od niej zależne (dalej: Spółki, Spółki zależne) tworzą Podatkową Grupę Kapitałową (PGK) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Rokiem podatkowym PGK jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą ww. PGK jest Wnioskodawca – jako spółka dominująca. Podstawa opodatkowania PGK jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT.
Z okazji Dnia Górnika, obchodzonego corocznie 4 grudnia, Spółka zależna – działająca w branży górniczej – dokonuje wypłaty ze środków obrotowych byłym pracownikom, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, świadczenie pieniężne (tzw. ekwiwalent barbórkowy). Wypłatę tego ekwiwalentu gwarantują postanowienia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (dalej: ZUZP) istniejącego ww. Spółce od roku 1995. Wypłata jest dokonywana bez względu na wynik finansowy tej Spółki. Podstawę wypłaty stanowi najniższe wynagrodzenie krajowe obowiązujące w styczniu danego roku pomniejszone o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right