Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.132.2021.1.RS

Jeżeli świadczenie zostanie przyznane emerytowi uprawnionemu do niego w związku z łączącym jego uprzednio z Wnioskodawcą stosunkiem pracy, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od nadwyżki powyżej limitowanej łącznej wysokości świadczeń wypłaconych tej osobie w danym roku podatkowym – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jako płatnik obowiązany będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2021 r. (data wpływu 9 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe .

UZASDNIENIE

W dniu 9 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca tworzy obowiązkowo zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustaleniami ze związkiem zawodowym i zapisami w zakładowym regulaminie funduszu świadczeń socjalnych, pracownicy, którzy przechodzą na emeryturę, objęci są opieką firmy i otrzymują świadczenia z tego funduszu w wysokości przyznanej przez komisję socjalną. W 1996 r. Wnioskodawca zatrudnił emeryta, który nieprzerwanie pracował u Wnioskodawcy przez 23 lata. Pracownik ten nie miał zawieszonego prawa do emerytury podczas wykonywania pracy u Wnioskodawcy. W zeszłym roku zakończył on pracę u Wnioskodawcy i skorzystał z wypracowanego świadczenia emerytalnego. Powstała wątpliwość prawna, czy emeryt, który przeszedł na emeryturę, ale nie od Wnioskodawcy, może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. dla świadczeń wypłacanych mu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00