Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.43.2021.3.LS

Skutki podatkowe z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2021 r. (data wpływu 20 stycznia 2021 r.) uzupełnione pismem z dnia 5 kwietnia 2021 r. (data nadania 5 kwietnia 2021 r., data wpływu 8 kwietnia 2021 r.), w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 24 marca 2021 r. Nr 0114-KDIP4-2.4012.24.2021.2.AA, 0114-KDIP3-1.4011.43.2021.3.LS, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do źródła przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do źródła przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W 2015 r., wraz z małżonką, Wnioskodawca zakupił do współwłasności małżeńskiej nieruchomość o powierzchni 5000 m2.

Działka została zakupiona ze stojącym tam szkieletem budynku oraz dwoma slupami energii elektrycznej wraz z napowietrzną linią energetyczną (linia nn) przebiegającą wzdłuż późniejszej działki nr 1.

Celem zakupu działki było wybudowanie na niej domu dla własnych celów mieszkaniowych. W tym celu Wnioskodawca wraz z żoną rozpoczęli działania zmierzające do rozbiórki stojącego szkieletu budynku (który został rozebrany), oraz przeniesienia linii energetycznej.

Jednakże po podjęciu powyższych działań, zmieniły się plany życiowe Wnioskodawcy i jego żony (postanowili zostać w … gdzie studiowali i nie wracać w rodzinne okolice) i zrezygnowali z budowy domu na tej działce. Wnioskodawca wraz z żoną postanowili sprzedać całą działkę i wystawili ją na sprzedaż. W międzyczasie, rozpatrując różne scenariusze i możliwości dotyczące zbycia nieruchomości, Wnioskodawca wraz z żoną wystąpili o warunki zabudowy dotyczące przyłączenia działki do sieci gazowej dla 5 nieruchomości (lipiec 2016) i warunki przyłączenia do prądu w listopadzie 2016 i grudniu 2016 (odpowiednio dla 5 i 3 budynków). Te działania zostały podjęte wyłącznie w celu rozeznania różnych możliwości zbycia nieruchomości. Poza uzyskaniem tych warunków przyłączenia, żadne działania nie zostały podjęte (w szczególności nie wykonano żadnych prac budowlanych). Niestety nie było chętnych na zakup jednej, dużej działki. Dlatego Wnioskodawca wraz z żoną postanowili podzielić działkę na mniejsze działki, które są łatwiej zbywalne. Działkę przed podjęciem decyzji o podziale Wnioskodawca wraz z żoną próbowali sprzedać przez okres ok. 6 miesięcy niestety, jak było wskazane wcześniej, w ogóle nie było zainteresowania taką dużą działką, więc jedyną możliwością (poza zmniejszeniem ceny, czym z oczywistych względów Wnioskodawca wraz z żoną nie byli zainteresowani) sprawnej sprzedaży nieruchomości był podział na mniejsze działki, które generalnie są dużo łatwiej zbywalne, niż duże działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00