Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.752.2020.2.KR
1. Czy wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i przekazanie jej nieodpłatnie do majątku prywatnego Wnioskodawcy spowoduje powstanie z tego tytułu jakiegokolwiek obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie otrzymującego nieruchomość? 2. Czy wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i przekazanie jej nieodpłatnie do majątku prywatnego Wnioskodawcy jako podmiotu przekazującego nieodpłatnie aktywa spowoduje powstanie jakiegokolwiek obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie przekazującego aktywa?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 3 grudnia 2020 r. (data wpływu 11 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 27 stycznia 2021 r. (data wpływu 27 stycznia 2021 r.) oraz pismem z 4 lutego 2021 r. (data wpływu 4 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wycofania ze spółki środka trwałego i przekazania go do majątku prywatnego wspólników. Wniosek został uzupełniony pismami z 27 stycznia 2021 r. oraz z 4 lutego 2021 r.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: (…),
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: (…),
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem w firmie (…) spółka partnerska, w związku z czym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako wspólnik ww. spółki posiada X% prawa do udziału w jej zysku. Wnioskodawca oraz Zainteresowany, nabyli nieruchomości, opisane poniżej, które planują na mocy uchwały, zgodnie z umową spółki partnerskiej, wycofać ze Spółki, przenieść ich własność na rzecz wspólników w proporcji podziału zysków wynikającej z umowy spółki. Wspólnicy staną się właścicielami tej nieruchomości jako osoby fizyczne w takiej samej proporcji w jakiej pozostają jako wspólnicy spółki partnerskiej. Wycofanie nieruchomości ze Spółki ma nastąpić w drodze nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników, w formie aktu notarialnego. Wycofanie przedmiotowych nieruchomości z majątku Spółki nie nastąpi tytułem wypłaty zysku w tej Spółce. W wyniku tej czynności prawnej wkład poszczególnych wspólników w tej Spółce nie ulegnie obniżeniu. Umowa, o której mowa powyżej, nie będzie umową darowizny, ani umową zniesienia współwłasności w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny, będzie umową nienazwaną, zawierającą oświadczenia:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right