Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.774.2020.3.AG

Cesja i zbycie wierzytelności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2020 r. (data wpływu 13 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu z działalności gospodarczej w związku z otrzymaną zaliczką – jest prawidłowe;
  • ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi prawne związane z transakcjami zbycia wierzytelności – jest prawidłowe;
  • obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów ww. wydatków, w przypadku gdy do końca roku, w którym poniesiono koszt, nie zostaną zbyte wierzytelności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu z działalności gospodarczej w związku z otrzymaną zaliczką:
  • ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi prawne związane z transakcjami zbycia wierzytelności;
  • obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów ww. wydatków, w przypadku gdy do końca roku, w którym poniesiono koszt, nie zostaną zbyte wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (dalej jako „Firma”), której przedmiotem jest m.in. obrót wierzytelnościami. Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca podatek dochodowy rozlicza na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów, jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy, na mocy których nabywa wierzytelności na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00