Artykuł
do 2022-12-31
do 2022-12-31
Dokumenty wymagane w procesie zatrudnienia obywatela Ukrainy na podstawie specustawy
Od 24 lutego 2022 r. proces zatrudnienia obywatela Ukrainy został w Polsce odformalizowany i ogranicza się do złożenia elektronicznego powiadomienia PUP o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi. Nadal jednak Ukrainiec zatrudniany przez polskich pracodawców podlega rygorowi polskiego prawa pracy, co oznacza konieczność przedstawienia pracodawcy określonych dokumentów, takich jak dokumenty potwierdzające staż pracy, dowody tożsamości czy dokumenty pobytowe.
Obecnie pracodawcy planujący zatrudnienie obywatela Ukrainy na podstawie specustawy już nie muszą martwić się o załatwienie licznych formalności, które w dotychczas obowiązujących trybach zatrudnienia takich osób były czasochłonne i wymagały znajomości procedur działania właściwych dla urzędów pracy czy urzędów wojewódzkich.
Obecnie procedura legalizacji pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców z Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski, jest maksymalnie uproszczona. Mimo to nie brakuje pytań oraz wątpliwości podczas zatrudnienia tych osób. Wynika to m.in. także z faktu, że często nie posiadają oni żadnych dokumentów związanych z poprzednim zatrudnieniem, a czasem także dokumentów tożsamości. Poniżej omawiamy najważniejsze regulacje w zakresie dokumentów niezbędnych w procesie zatrudnienia obywatela Ukrainy, w tym: dokumentów tożsamości, pobytu, a także związanych z zatrudnieniem.
Elektroniczne powiadomienie PUP
Począwszy od 24 lutego 2022 r., zatrudnienie obywatela Ukrainy jest możliwe na podstawie nowego, „uproszczonego” trybu „za powiadomieniem PUP”, w przypadku gdy obywatel Ukrainy:
- przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (jego pobyt na terytorium naszego kraju uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r.),
- deklaruje zamiar pozostania w Polsce.
Dotyczy to także małżonka Ukraińca, jeśli nie posiada obywatelstwa ukraińskiego lub polskiego, o ile przybył do Polski z Ukrainy w związku z toczącą się tam wojną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right