Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 2 września 2021 r., sygn. I FSK 1383/18

Podatnik, który zbywa wierzytelność o wartości wynikającej z korekty uwzględniającej ulgę na złe długi, musi doliczyć do podstawy opodatkowania i podatku należnego tę niższą wartość, a nie pierwotną.

Gazeta Prawna nr 173/2021

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia del. WSA Adam Nita, Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 858/17 w sprawie ze skargi F. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2017 r. nr 0112-KDIL2-2.4012.52.2017.1.AKR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną w części, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę na interpretację indywidualną w zakresie, w jakim uznano stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, 2) uchyla zaskarżony wyrok w pozostałym zakresie, 3) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w zakresie, w jakim uznano stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, 4) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz F. z siedzibą w W. kwotę 1.137 zł (słownie: jeden tysiąc sto trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedmiot sprawy

1.1. Wyrokiem z dnia 28 listopada 2017 r. o sygn. akt I SA/Wr 858/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w całości skargę F. (dalej: Strona lub Skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z dnia 23 czerwca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

1.2. Według relacji Sądu we wniosku (z dnia 20 marca 2017 r. - przyp. NSA) o wydanie interpretacji indywidualnej Strona podała w szczególności, że: - będzie świadczyła na rzecz innych podmiotów usługi opodatkowane podatkiem VAT, które udokumentuje fakturami i rozliczy w składanych deklaracjach; - w przypadku nieściągalnych wierzytelności zamierza korzystać z przysługującego podatnikowi na podstawie art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.) prawa do korekty podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT należnego (w ramach tzw. ulgi na złe długi); - biorąc pod uwagę znane jej przypadki rozliczeń/porozumień między kontrahentami nie wyklucza, że mogą się pojawić sytuacje, gdy już po skorygowaniu w oparciu o art. 89a u.p.t.u. podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT należnego, zmianie ulegnie cena sprzedanych przez nią usług i w związku z tym wystawi faktury korygujące zmniejszające należność z tytułu danej sprzedaży (zmniejszona zostanie podstawa opodatkowania i podatek VAT należny); - obniżenie wynagrodzenia w takim przypadku zostanie udokumentowane fakturą korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania i podatek VAT należny, wykazane na fakturze pierwotnej; - nie wykluczone jest także, że dla zachowania płynności finansowej zdecyduje się na sprzedaż podmiotom trzecim nieściągalnych wierzytelności, w tym również takich, których wartość zostanie obniżona na podstawie faktur korygujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00