Jak się przygotować do kontroli PIP na budowie
Branża budowlana oraz organizacja pracy na budowach znajdują się pod szczególnym nadzorem inspektorów pracy - z uwagi na bardzo szerokie spektrum zagrożeń. Upadki z wysokości, poślizgnięcia, uderzenia pracujących przez spadające przedmioty - to tylko niektóre stwierdzone przez inspektorów pracy sytuacje zdarzające się na budowie.
Co roku kontrole PIP przeprowadzone na budowach wykazują liczne nieprawidłowości - tym samym warto z wyprzedzeniem właściwie się do nich przygotować. Pozwoli to na w miarę sprawne przeprowadzenie kontroli i zminimalizowanie jej skutków dla pracodawców działających w branży budowlanej.
Krok 1 Ustalenie podstawowych regulacji prawnych
Pracodawcy uczestniczący w procesie budowlanym, których pracobiorcy wykonują pracę na terenach budów, obowiązani są zapewnić wszystkim osobom pracującym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie ma tu znaczenia podstawa prawna zatrudnienia. Bezpieczeństwo na budowie musi być zapewnione zarówno osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, który najczęściej kojarzony jest z umową o pracę, jak również osobom zatrudnionym na podstawie umów prawa cywilnego.
WAŻNE Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą. Obowiązki wynikające z przywołanego przepisu stosuje się również do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, którzy organizują prace wykonywane przez osoby fizyczne: