Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 maja 2021 r., sygn. II PSKP 35/21

1. Przy zatrudnieniu na podstawie umowy na czas wykonania określonej pracy, w chwili zawarcia umowy, nie jest znany termin jej rozwiązania, a więc również okres na jaki została zawarta. Natomiast świadomością i zgodą stron zawierających umowę objęte jest zdarzenie, którego wystąpienie, po zawarciu umowy, będzie skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy.

2. Członek zarządu spółki kapitałowej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę albo wykonywać swoje czynności na podstawie stosunków o charakterze cywilnoprawnym (może też realizować swoje obowiązki względem spółki w ogóle bez jakiejkolwiek dodatkowej umowy). W wypadku nawiązania stosunku pracy między spółką kapitałową a członkiem zarządu wykonującym, występuje specyficzny układ dwóch istniejących równolegle stosunków prawnych. Jeden z nich, wynikający z powołania do organu spółki (zarządu), jest stosunkiem korporacyjnym (organizacyjnym) regulowanym przepisami Kodeksu spółek handlowych, a jego ustanie jest związane z zakończeniem wykonywania mandatu członka zarządu czy to na skutek odwołania, czy też w związku w upływem kadencji, jeśli taka została określona. Drugi z omawianych stosunków prawnych wynika z zawarcia umowy o pracę, której przedmiotem jest wykonywanie obowiązków członka zarządu tożsamych z obowiązkami korporacyjnymi. Z jednej strony oba te stosunki prawne są zatem od siebie niezależne, z drugiej zaś pozostają ze sobą w funkcjonalnym związku.

3. Zakresem ochrony stosunku pracy radnego, na gruncie art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym objęte są przypadki jednostronnego rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy, które same w sobie zmierzają do zerwania więzi pracowniczej, a ich przyczyną nie są zdarzenia znane stronom stosunku pracy w chwili jego zawarcia. Chodzi więc o przypadki wtórne i następcze względem umowy o pracę. Oceny tej nie modyfikuje jednoczesne pojawienie się obok umowy węzła korporacyjnego, skoro jego istnienie determinuje moment końcowy ustania zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00