Postanowienie SN z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. III CSKP 47/21
Badając przesłanki ubezwłasnowolnienia częściowego, należy zwracać uwagę na obecny stan zdrowia ubezwłasnowolnionego oraz jego możliwość samodzielnego wykonywania czynności życiowych takich jak leczenie czy załatwianie spraw administracyjnych. Jeżeli sprawujący opiekę czy kuratelę nie jest niezbędny do pomocy w tych sprawach, nie ma przesłanek do utrzymywania stanu ubezwłasnowolnienia częściowego.
Gazeta Prawna nr 132/2021
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marcin Krajewski
SSN Joanna Misztal-Konecka
w sprawie z wniosku A. W. przy uczestnictwie A. F. przy udziale Prokuratora Pawła Dunikowskiego delegowanego do Prokuratury Krajowej o uchylenie ubezwłasnowolnienia częściowego, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 lipca 2021 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskodawca A. W. wniósł o uchylenie orzeczonego względem niego ubezwłasnowolnienia częściowego. W postępowaniu toczącym się w tym przedmiocie z udziałem Prokuratora oraz kuratorki wnioskodawcy, A. F., Sąd Okręgowy w N. oddalił wniosek, a Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację wnioskodawcy.
Sąd drugiej instancji ustalił, że wnioskodawca, urodzony w 1972 r., jest od 1999 r. dotknięty chorobą psychiczną. Postanowieniem Sądu Okręgowego w N. z 15 maja 2013 r. A. W. został częściowo ubezwłasnowolniony. W okresie od 2001 r. był wielokrotnie hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym, przy czym od 2 listopada do 11 grudnia 2015 r. - z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej. Hospitalizacje nie przyniosły trwałej poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania społecznego wnioskodawcy.