Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 30 lipca 2021 r., sygn. V CSKP 236/21

1. Zatarcie skazania nie prowadzi jednak do usunięcia obiektywnie istniejących faktów, a więc nie niweczy ani popełnionego przestępstwa, ani wydanego wyroku, nie pozbawia też tego wyroku - przewidzianego w art. 11 k.p.c. - znaczenia w postępowaniu cywilnym. Zatarcie skazania nie uchyla wyroku skazującego, nie stanowi też odpowiednika orzeczenia uniewinniającego ani nie przywraca całkowicie stanu istniejącego przed skazaniem.

2. Art. 440 k.c. nie ma zastosowania w przypadku miarkowania kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę należnego na podstawie art. 445 § 1 k.c. bądź na podstawie art. 448 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Tomasz Szanciło

‎SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa J. O. przeciwko Z. M. i M. S. ‎o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 lipca 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt I ACa (...),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) odstępuje od obciążenia powódki J. O. obowiązkiem zwrotu na rzecz pozwanej Z. M. kosztów postępowania kasacyjnego;

3) przyznaje ze Skarbu Państwa (Sąd Apelacyjny w (...)) na rzecz adwokata J. J. kwotę 5.760 (pięć tysięcy siedemset sześćdziesiąt) zł, w tym należny podatek VAT, tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu pozwanej Z. M. w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódka J. O. i pozwane Z. M. i M. S. mieszkają w P. w bliskim sąsiedztwie, przy czym od około 20 lat pomiędzy stronami i ich rodzinami istnieje głęboki konflikt. Powódka w przeszłości pełniła posługę w parafii w S. w charakterze organistki, następnie w parafii Św. M. w P., a w późniejszym okresie w parafii w O.. Powódka ukończyła studia na Uniwersytecie (...) na kierunku administracja oraz na kierunku prawo. W 2007 r. została wybrana przez mieszkańców P. na sołtysa wsi. W okresie od 1 marca 2008 r. do 31 maja 2013 r. J. O. pełniła funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W., pracowała również w Izbie Skarbowej w W.. W styczniu 2012 r., po pozytywnym zdaniu egzaminu wstępnego, powódka rozpoczęła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w W.. Od 3 marca 2006 r. pozwana Z. M. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wywozu nieczystości i usług komputerowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00