Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. II CSKP 98/21

Uprawnienie do wykonania zastępczego i żądanie zwrotu kosztów takiego wykonania kontraktu nie ma charakteru odszkodowawczego, niezależnie czy wynika ono z umowy, czy wprost z art. 479 kodeksu cywilnego. W pokryciu kosztów wykonania zastępczego nie chodzi bowiem o naprawienie szkody, ale o realizację zobowiązania. Zresztą rozróżnia się roszczenie o zwrot kosztów wykonania zastępczego polegające na nabyciu rzeczy na koszt dłużnika od naprawienia szkody w spełnieniu świadczenia. Tylko w tym drugim wypadku trzeba wykazać szkodę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marcin Łochowski

‎SSN Tomasz Szanciło

w sprawie z powództwa S. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. ‎przeciwko Wojewódzkiemu Wielospecjalistycznemu Centrum Onkologii (…) w Ł. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 kwietnia 2021 r. ‎skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 8 marca 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka S. sp. z o.o. w K. dochodziła od pozwanego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii (…) w Ł. zapłaty kwoty 111.085,20 zł z ustawowymi odsetkami, tytułem ceny za dostarczone pozwanemu produkty lecznicze.

Wyrokiem z 8 lutego 2018 r. Sąd Okręgowy w Ł. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 1.776,46 zł z ustawowymi odsetkami i oddalił powództwo w pozostałym zakresie.

Sąd Okręgowy ustalił, że w wyniku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w dniach 16 sierpnia 2011 r. i 10 lutego 2012 r. strony zawarły dwie umowy, których przedmiotem była sprzedaż produktów farmaceutycznych wymienionych w załącznikach nr 1 do każdej z umów. W umowach zastrzeżono, że powódka dostarczy zamówione produkty w ciągu 24 godzin od daty otrzymania zamówienia od pozwanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00