Wyrok SN z dnia 24 września 2020 r., sygn. III UK 96/19
Okresu wykonywania pracy na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego, zawartej również pod rządami Kodeksu pracy, nie można zaliczyć do stażu pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej na zasadach określonych w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z odwołania B. R. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 września 2020 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 11 października 2018 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. decyzją z dnia 23 marca 2017 r. odmówił przyznania ubezpieczonej B. R. prawa do emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. W uzasadnieniu tej decyzji organ rentowy wyjaśnił, że ubezpieczona nie udowodniła na dzień 1 stycznia 1999 r. wymaganego 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych. Do stażu jej pracy w warunkach szczególnych nie mógł bowiem zostać zaliczony okres od dnia 1 września 1977 r. do dnia 30 czerwca 1980 r. (okres zatrudnienia ubezpieczonej na podstawie umowy o naukę zawodu), ponieważ zgodnie z art. 44 pkt 3 ustawy emerytalnej za okresy równorzędne z okresami zatrudnienia na kolei uważa się okresy wykonywania pracy na kolei na podstawie umowy o naukę zawodu - przebyte jedynie przed dniem 1 stycznia 1975 r. Organ rentowy uwzględnił zatem ubezpieczonej do stażu pracy w warunkach szczególnych jedynie okres 14 lat i 21 dni.
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 27 września 2017 r., wydanym na skutek odwołania wniesionego przez ubezpieczoną od decyzji organu rentowego, zmienił tę decyzję i przyznał ubezpieczonej prawo do emerytury poczynając od dnia 4 kwietnia 2017 r.