Czy należy przedłużyć umowę terminową nauczycielce w ciąży do czasu porodu
PYTANIE:
Nauczycielka zatrudniona na czas określony, koniec umowy przypada na 30 czerwca, dostarcza zwolnienie ciążowe dnia 28 czerwca. Czy należy jej przedłużyć umowę do czasu porodu? Doczytałam, że umowa na czas określony uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży. Czy to oznacza, że do 90 dnia ciąży, umowa ulega rozwiązaniu 30 czerwca?
ODPOWIEDŹ:
Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zasady tej nie stosujemy do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 §3 i §31 Kodeksu pracy).
Jeśli w/w nauczycielka nie została zatrudniona w celu zastępstwa nauczyciela w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy i równocześnie jeśli termin rozwiązania umowy tj. 30 czerwca jest terminem przypadającym po upływie trzeciego miesiąca ciąży tej nauczycielki, umowa w w/w nauczycielką ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Stan ciąży na dzień ustalonego w umowie terminu jej rozwiązania jest kwestią obiektywną i przedłużenie czasu trwania umowy nie jest uzależnione od przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia o stanie ciąży (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Niezależnie czy dyrektor ma wiedzę o tym, że pracownica jest w ciąży (np. była niezdolna do pracy z kodem „B” lub ustnie poinformowała o tym fakcie), umowa i tak ulegnie przedłużeniu. Pracownica powinna jednak potwierdzić wiek ciąży zaświadczeniem jakkolwiek nie ma przepisu, który narzucałby obowiązek, by miała to uczynić do dnia planowanego ustania zatrudnienia, choć w jej interesie jest, by to zrobi