Ustalanie wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy przez sąd
W razie wadliwego zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem i przywrócenia go do pracy przez sąd, przysługuje mu wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia. Wynagrodzenie oblicza się z zastosowaniem zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Procedurę wyliczeń kończy się zasadniczo na wyznaczeniu średniego miesięcznego wynagrodzenia i pomnożeniu go przez liczbę miesięcy, za które przysługuje należność za czas pozostawania bez pracy.
Pracownik, któremu z nieuzasadnionych przyczyn lub z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu stosunku pracy wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony jest uprawniony do wystąpienia na drogę sądową, aby domagać się przywrócenia do pracy. Sąd pracy w toku postępowania wyjaśniającego może - stosownie do żądania pracownika - orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 Kodeksu pracy).
Wznowienie stosunku pracy po sądowym przywróceniu do pracy
Sądowe przywrócenie do pracy doprowadza do wznowienia stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia, czyli faktycznie od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Przekroczenie tego terminu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy nastąpi z przyczyn niezależnych od pracownika.