Artykuł
Przywrócenie pracownika do pracy wyrokiem sądu – obowiązki płatnika składek
Pracodawca, którego pracownik został przywrócony do pracy wyrokiem sądu, ma wobec takiej osoby określone obowiązki. Dotyczą one w szczególności ponownego zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od daty przywrócenia do pracy oraz rozliczenia przyznanego mu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Jeżeli pracownik odwoła się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę i zostanie przywrócony do pracy, wówczas pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić taką osobę. Wyrok sądu przywracający pracownika do pracy oznacza wznowienie stosunku pracy na warunkach, jakie obowiązywały wcześniej. Sąd zasądza również na rzecz pracownika wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy w określonej wysokości. W związku ze stawieniem się ww. pracownika do pracy na pracodawcy ciąży wiele obowiązków wobec ZUS.
Nie dotyczy to sytuacji, w której sąd zamiast przywrócenia do pracy przyznał pracownikowi odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania umowy o pracę.
Przywrócenie pracownika do pracy
Przywrócenie pracownika do pracy wiąże się z reaktywacją stosunku pracy, jaki istniał przed nieprawidłowym zwolnieniem, tym samym niwecząc jego skutki. Orzeczenie sądu stwierdza bowiem, że rozwiązanie umowy o pracę było wadliwe, a zatem nieskuteczne. Po przywróceniu do pracy strony stosunku pracy nie zawierają nowej umowy o pracę, lecz kontynuują dotychczasowe zatrudnienie, tak jakby w ogóle nie ustało – na tych samych warunkach. Jednak stanie się tak dopiero wtedy, gdy pracownik zgłosi gotowość niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy (tj. uprawomocnienia się orzeczenia sądu przywracającego do pracy). Przekroczenie wskazanego terminu powoduje, że pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że nastąpiło to z przyczyn niezależnych od pracownika (art. 48 § 1 Kodeksu pracy). Niezgłoszenie się pracownika do pracy z innych przyczyn powoduje, że zasadniczo odpada obowiązek pracodawcy dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS, a tym samym wypłaty wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy (wyrok SN z 18 stycznia 2022 r., III PSKP 53/21, OSNP 2022/9/88).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right