Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-24

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę w orzecznictwie

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę powinno zostać złożone w formie pisemnej. Równoznaczne z wypowiedzeniem w takiej formie jest wypowiedzenie złożone w formie elektronicznej, pod warunkiem że zostało opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wypowiedzenie umowy o pracę składane przez pracodawcę pracownikowi powinno zawierać:

  • strony stosunku pracy,
  • datę jego złożenia,
  • wskazanie umowy o pracę, której wypowiedzenie dotyczy,
  • okres wypowiedzenia obowiązujący pracownika,
  • uzasadnienie zawierające przyczynę wypowiedzenia (w przypadku umów na czas nieokreślony),
  • pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy.

Kodeks pracy nie wskazuje szczegółowo, jak powinno przebiegać krok po kroku rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Nie zawiera także katalogu przykładowych powodów, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę. Jednak ze względu na to, że wypowiedzenie umowy o pracę jest najtrudniejszym momentem w relacjach pracodawcy i pracownika, często doprowadzającym do sądowego sporu między stronami stosunku pracy, praktyka HR posiłkuje się bogatym orzecznictwem sądów wskazującym pracodawcom, jak należy postępować w razie konieczności zakończenia współpracy z wybranym pracownikiem lub grupą pracowników.

 

1. Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Kodeks pracy wymaga od pracodawcy zawarcia w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony uzasadnienia, ale nie precyzuje, jak powinno być ono sformułowane. Dużo wskazówek w tym zakresie daje nam jednak orzecznictwo sądowe.

 

1.1. Sformułowanie uzasadnienia wypowiedzenia

Według orzecznictwa sądowego najważniejsze jest, aby przyczyna rozwiązania umowy o pracę wskazana w wypowiedzeniu była konkretna i rzeczywista. Z oświadczenia pracodawcy powinno wynikać w sposób niebudzący wątpliwości, co jest powodem wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi. Nie ma jednak obowiązku sformułowania przyczyny wypowiedzenia w sposób jak najbardziej szczegółowy i drobiazgowy. Potwierdzają to liczne wyroki, w tym:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00