Czas pracy pracowników zarządzających – ustalanie i rozliczanie
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Praca takich pracowników w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest tylko wyjątkowo. Pracodawca nie może więc ustalić pracownikowi zakresu obowiązków, który nie może zostać wykonany w normalnych godzinach pracy.
Pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy są:
- pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub
- pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz
- główni księgowi
- art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy.
Przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy wyłączają tych pracowników z pewnych uprawnień, jakie są związane z planowaniem czasu pracy pozostałych pracowników, oraz określają szczególne zasady rekompensowania im dodatkowych godzin pracy.
Kogo można zaliczyć do pracowników zarządzających
Nie w każdym przypadku jest jasne, których pracowników u pracodawcy należy zaliczyć do pracowników zarządzających zakładem pracy. W tych przypadkach można się posiłkować orzecznictwem sądowym. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2016 r. (III PK 64/15):
- decydujące znaczenie dla oceny, czy dana osoba jest pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy), ma posiadanie przez nią uprawnień do zarządzania zakładem pracy, w tym wykonywania czynności zastrzeżonych dla pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy,