Artykuł
Kwarantanna – prawa oraz obowiązki pracodawcy i osoby zatrudnionej
Informacje o kwarantannie są niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych z tego tytułu. ZUS pozyskuje je z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), a następnie udostępnia płatnikom składek na ich profilach PUE ZUS. Na podstawie tych danych zatrudnionym wypłacane są świadczenia chorobowe za dni kwarantanny. Do takich wypłat nie są już wymagane decyzje sanepidu ani zwolnienia lekarskie.
Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. Komplikuje to szczególnie sytuację pracodawców, którzy nierzadko mają wątpliwości w kwestii tego, jak rozliczać okres kwarantanny zatrudnionych pracowników oraz zleceniobiorców i na podstawie jakich dokumentów.
Świadczenia chorobowe za czas kwarantanny
Aktualnie na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej i art. 8 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19).
Za czas trwania obowiązkowej kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji pracownikowi przysługuje świadczenie z tytułu choroby własnej lub opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny skierowanym na kwarantannę albo izolację. Jeżeli w trakcie kwarantanny świadczona jest praca zdalna, pracownikowi przysługuje normalna pensja.
Tabela 1. Świadczenia chorobowe wypłacane w wyniku nałożonej kwarantanny na pracownika
Kwarantanna przypadająca w okresie: | Rodzaj świadczenia | Wysokość świadczenia |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right