Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-10-12

Umowa o świadczenie usług pracy tymczasowej – na co zwrócić uwagę przy jej zawieraniu

Pracodawca, który chce skorzystać z pracowników tymczasowych, powinien zawrzeć umowę z agencją pracy tymczasowej. Należy w niej określić wzajemne prawa i obowiązki, a także wskazać na obowiązki stron umowy wobec pracowników tymczasowych lub wykonawców oddelegowanych do pracodawcy użytkownika. Szczegółowy zakres postanowień umownych zależy w dużej mierze od jej stron.

Praca tymczasowa polega na wykonywaniu pracy przez osoby oddelegowane przez agencję pracy tymczasowej (dalej: agencję) na rzecz pracodawcy użytkownika przez ograniczony czas.

Praca tego rodzaju nie może być jednak wykonywana w każdym przypadku. Przede wszystkim pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy (art. 4 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Ponadto praca tymczasowa może obejmować prace:

  • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym,
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe,
  • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika (art. 2 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00