Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-07-16

Organizacja czasu pracy w jednostkach budżetowych podczas epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa wymusza dostosowanie do szczególnej sytuacji rozwiązań dotyczących czasu pracy. Wiąże się to m.in. ze zmianą organizacji pracy obejmującą zarówno zmiany rozkładów czasu pracy (wprowadzenie pracy zmianowej, innych niż dotychczasowe godzin pracy), jak i systemów czasu pracy (np. wprowadzenie systemu równoważnego zamiast podstawowego, by obniżyć liczbę przejazdów do pracy i z pracy).

Rozkład czasu pracy to pojęcie, które obejmuje zarówno godziny, jak i dni pracy, a niekiedy nawet przerwy w pracy (przy stosowaniu systemu przerywanego).

Rozkład czasu pracy a regulamin pracy

Jednym z elementów regulaminu pracy są postanowienia dotyczące rozkładów czasu pracy. Są one wiążące zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracodawca jest nimi związany przede wszystkim w zakresie tworzenia harmonogramów. Rozkłady mogą być wyznaczone w sposób stały, gdy w regulaminie pracy lub obwieszczeniu dotyczącym czasu pracy występują zapisy ustalające konkretne dni i godziny pracy dla całego zakładu pracy lub pracowników określonego działu.

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy znajduje się zapis:

„Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30”.

Taki zapis ustala stałe dni pracy (poniedziałek-piątek) i jednocześnie stałe dni wolne (sobota i niedziela) oraz godziny pracy. Wynika z niego, że pracownicy pracują w systemie podstawowym (praca w stałej liczbie, 8 godzin dziennie). Aby zaplanować pracę w innych godzinach, pracodawca powinien zmienić regulamin. Bez takiej zmiany zlecałby pracę poza rozkładem, czyli zasadniczo w godzinach nadliczbowych lub dniach wolnych od pracy.

 

To, co bardzo ważne i w obecnej sytuacji często tworzące problem z dostosowaniem czasu pracy do nieprzewidywanej wcześniej potrzeby, to moc obowiązująca rozkładów wprowadzonych regulaminem lub obwieszczeniem. Wiążą one pracowników (wprost widoczne jest to przy stałych rozkładach), ale również pracodawcę (przełożonych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00