Artykuł
Tarcza antykryzysowa 3.0. – kolejne zmiany dla pracodawców
Rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS, podniesienie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia oraz zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców - to główne rozwiązania, jakie wprowadza w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0. Weszła ona w życie w przypadku większości regulacji 16 maja 2020 r.
Znowelizowane przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19) zostały wprowadzone ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
1. Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
Kolejne wersje tarczy antykryzysowej modyfikowały przepisy dotyczące pobytu i zatrudniania cudzoziemców. W celu umożliwienia kontynuacji zatrudnienia obywateli innych państw dotychczas wprowadzono automatyczne wydłużenie obowiązywania zarówno dokumentów pobytowych cudzoziemców, jak i dokumentów pozwalających na legalne wykonywanie przez nich pracy. Natomiast dotychczasowe regulacje nie uwzględniały zmiany warunków zatrudnienia cudzoziemców w przypadku skorzystania przez pracodawcę z rozwiązań wpierających przedsiębiorstwo w okresie kryzysu spowodowanego epidemią.
W najnowszej wersji tarczy antykryzysowej ustawodawca uzupełnił rozwiązania umożliwiające kontynuację zatrudnienia cudzoziemców w sytuacji zmiany warunków zatrudnienia w wyniku skorzystania z uprawnień pracodawcy wynikających z tarczy antykryzysowej (art. 15 z5 ustawy o COVID-19).
Zgodnie z tą regulacją, jeżeli uległy zmianie warunki wykonywania pracy przez cudzoziemca na skutek skorzystania przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi z uprawnień określonych w tarczy antykryzysowej, polegających na:
- poleceniu wykonywania pracy zdalnej (art. 3 ustawy o COVID-19),
- zawarciu porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy (art. 15g ust. 8 ustawy o COVID-19),
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right