Tarcza branżowa 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy od 1 lutego 2021 r.
Przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, zapewniający zakwaterowanie na polach kempingowych lub namiotowych, a także agenci turystyczni i organizatorzy turystyki, mogą skorzystać od 1 lutego 2021 r. z dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych ze środków FGŚP. Natomiast podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą odzieży, obuwia, żywności, jak również przewoźnicy czy prowadzący obiekty noclegowe mogą ubiegać się o ponowne świadczenie postojowe. Dodatkowo przewidziano też wsparcie dla podmiotów będących mikro lub małym przedsiębiorcą w postaci jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. Firmy mogą także ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS.
Na podstawie art. 15ggb ustawy o COVID-19 Rada Ministrów w rozporządzeniu z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (dalej: rozporządzenie z 19 stycznia 2021 r.) uzupełniła katalog podmiotów branżowych uprawnionych do wsparcia z powodu negatywnych skutków COVID-19 o nowe branże oraz przyznała na kolejne miesiące określonym podmiotom prawo do świadczenia postojowego i zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS. Podmioty te mogą także skorzystać z mikropożyczki czy dofinansowania do wynagrodzeń ze środków FGŚP.
1. Dofinansowanie do wynagrodzeń osób zatrudnionych
Dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób na podstawie rozporządzenia z 19 stycznia 2021 r. przysługuje przedsiębiorcy na warunkach określonych w ustawie o COVID-19 (patrz tab. 1). Jednak z dofinansowania za dany miesiąc lub miesiące nie może skorzystać przedsiębiorca, który za ten okres lub okresy otrzymał już dofinansowanie na innej podstawie.
PRZYKŁAD
Przedsiębiorca złożył wniosek o wypłatę świadczeń z FGŚP za okres od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. z tytułu wprowadzenia czasowego obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników na podstawie art. 15g ustawy o COVID-19. Wniosek o wypłatę świadczeń z FGŚP w postaci dofinansowania do pensji złożył też na podstawie rozporządzenia z 19 stycznia 2021 r. na okres od lutego do kwietnia 2021 r. W takim przypadku przedsiębiorca nie otrzyma dofinansowania za luty 2021 r., ponieważ już je otrzymał na podstawie ustawy o COVID-19.