Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2020-01-21
Data publikacji: 2020-01-21

DGP: Ile przedsiębiorcy w komorniku? Zdecyduje Trybunał Konstytucyjny

Krajowa Rada Komornicza zakwestionowała aż 32 artykuły ustawy o komornikach sądowych. W tym kluczowe elementy reformy zmieniające status ustrojowy

Krytyczny stosunek środowiska komorniczego do nowej ustawy określającej zasady wykonywania tego zawodu, czyli ustawy o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771 ze zm., dalej: u.k.s.), oraz do ustawy o kosztach komorniczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 770) nie jest niczym nowym. Już w trakcie procesu legislacyjnego wskazywano, że wiele elementów reformy może być niezgodnych z ustawą zasadniczą. Samorząd zaś przymierzał się do ich zakwestionowania jeszcze przed 1 stycznia 2019 r., czyli przed datą ich wejścia w życie. Co się jednak odwlecze…

Skomplikowana hybryda

DGP dotarł do dwóch wniosków, które lada dzień Krajowa Rada Komornicza (KRK) ma wysłać do Trybunału Konstytucyjnego (TK). W pierwszym, dotyczącym ustawy ustrojowej, zakwestionowano przede wszystkim przepisy określające status komornika sądowego. Już przed reformą miał on skomplikowany charakter, bo komornik sądowy z jednej strony był funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, a z drugiej przedsiębiorcą prowadzącym kancelarię na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00