Artykuł
Jaki zapis w tytule egzekucyjnym umożliwia zajęcie świadczeń z zfśs
Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlegają ochronie tak jak wynagrodzenie za pracę i mogą być w 100% przekazane na poczet zadłużenia. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy zajęcie komornicze obejmuje również inne wierzytelności, a nie tylko wynagrodzenie za pracę lub wynagrodzenie za pracę i zasiłki.
Cywilna egzekucja z wynagrodzenia za pracę odbywa się na podstawie art. 881-888 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności (chyba że ustawa stanowi inaczej).
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right