Artykuł
Na jakich zasadach zatrudniani są nauczyciele w placówkach nieferyjnych
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach, w których organizacji nie są przewidziane ferie (tzw. placówki nieferyjne), również podlegają przepisom Karty Nauczyciela. Jednak specyfika organizacji pracy tych placówek skutkuje pewnymi odrębnościami w zakresie stosunku pracy nauczycieli. Dotyczy to np. zasad udzielania urlopu wypoczynkowego.
Do nauczycieli placówek nieferyjnych mają zastosowanie regulacje dotyczące nawiązania stosunku pracy zawarte w Karcie Nauczyciela. Dyrektor szkoły (placówki) nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego (art. 11 Karty Nauczyciela).
Zatrudnianie nauczycieli
Podstawy zatrudnienia nauczycieli określone zostały w art. 10 Karty Nauczyciela. Nauczyciel stażysta zatrudniany jest wyłącznie na podstawie umowy o pracę na czas określony w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. Od 1 września 2018 r. umowa ze stażystą jest zawierana na okres 2 lat. Jednakże w wyniku nowelizacji Karty Nauczyciela od 1 września 2019 r. wejdą w życie przepisy określające, że umowa ze stażystą będzie zawierana na okres 1 roku i przedłużana o kolejny rok szkolny w razie konieczności odbycia stażu dodatkowego. Staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy.
Podstawą zatrudnienia nauczyciela kontraktowego jest umowa o pracę zawierana na czas nieokreślony. Bez względu na to, czy nauczyciel kontraktowy nawiązuje stosunek pracy w szkole, w której uzyskał posiadany stopień awansu zawodowego, czy w innej, podstawą jego zatrudnienia powinna być umowa na czas nieokreślony.
Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
- posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right