Artykuł
Komu przysługuje dodatek wyrównawczy i jakie są zasady jego ustalania
Dodatek wyrównawczy jest szczególną formą rekompensaty za obniżone wynagrodzenie pracownika w przypadkach wskazanych w przepisach prawa pracy. Wysokość dodatku ustala się obliczając różnicę między dotychczas osiąganym wynagrodzeniem a pensją obniżoną. Wykorzystuje się do tego zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Dodatek wyrównawczy jest należnością pieniężną przysługującą pracownikom w szczególnych przypadkach, określonych w przepisach prawa pracy. Stanowi on wyrównanie wysokości otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia za pracę, które uległo obniżeniu na skutek przeniesienia pracownika na inne stanowisko lub z powodu obniżenia wymiaru czasu pracy bądź wypowiedzenia warunków płacy i pracy w sytuacji, gdy stosunek pracy podlega szczególnej ochronie.
Osoby uprawnione do dodatku wyrównawczego
Nie każdy pracownik, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu, jest uprawniony do otrzymania dodatku wyrównawczego. Przepisy prawa pracy wskazują okoliczności, których zaistnienie połączone z obniżeniem wynagrodzenia pracownika uprawnia go do otrzymania tego świadczenia.
Pracownicy uprawnieni do dodatku wyrównawczego
Komu przysługuje dodatek wyrównawczy | Okres przysługiwania dodatku wyrównawczego | Podstawa prawna |
Pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią zatrudnionej przy pracach wymienionych w przepisach rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, którą pracodawca musiał przesunąć na inne stanowisko z powodu zakazu wykonywania pracy jej wzbronionej bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right