Artykuł
Jak ustalać składniki wynagrodzenia pracowników samorządowych
Wynagrodzenie pracowników samorządowych obejmuje składniki obligatoryjne i fakultatywne. Wszystkim pracownikom samorządowym, bez względu na zajmowane stanowisko, przysługują wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę i nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy a także dodatkowe wynagrodzenie roczne. Dla niektórych grup pracowników obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia jest również dodatek specjalny lub odprawa w związku z upływem kadencji.
Oprócz obowiązkowych składników wynagrodzenia pracownikom samorządowym mogą przyznane dodatkowe składniki, takie jak: dodatek specjalny, dodatek funkcyjny, nagroda, a także dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.
Wynagrodzenie zasadnicze
Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego jest zajmowane przez pracownika samorządowego stanowisko oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. W rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie płacowe) został określony minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach pracy dla tej grupy zatrudnionych, z którymi stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę. Natomiast w regulaminach wynagradzania pracodawca powinien określić szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego (poprzez wskazanie najwyższej kategorii zaszeregowania na danym stanowisku pracy). Do wprowadzenia regulaminu wynagradzania zobowiązany jest każdy pracodawca samorządowy, bez względu na stan zatrudnienia (art. 39 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).
W wyroku z 13 sierpnia 2015 r. (II PK 234/14, OSNP 2017/7/79) Sąd Najwyższy stwierdził, że: „(...) nowelizacja rozporządzenia określającego warunki wynagradzania pracowników sfery budżetowej prowadzi do zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika z mocy prawa bez konieczności dokonania wypowiedzenia zmieniającego (art. 77 § 1 w związku z )”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right