Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-08-16

Jak wynagradzać pracowników samorządowych po zmianie przepisów

Wynagrodzenie pracowników samorządowych obejmuje składniki obligatoryjne i fakultatywne. Wszystkim pracownikom samorządowym, bez względu na zajmowane stanowisko, przysługują m.in. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę i nagroda jubileuszowa.  Fakultatywnymi składnikami wynagrodzenia mogą być dodatek specjalny, dodatek funkcyjny, nagroda, a także dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych. 

Dla niektórych grup pracowników obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia jest również dodatek specjalny lub odprawa w związku z upływem kadencji.

Wynagrodzenie zasadnicze

Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego jest zajmowane przez pracownika samorządowego stanowisko oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. W rozporządzeniu płacowym dotyczącym pracowników samorządowych został określony minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach pracy dla tej grupy zatrudnionych, z którymi stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę. Natomiast w regulaminach wynagradzania pracodawca powinien określić szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego (poprzez wskazanie najwyższej kategorii zaszeregowania na danym stanowisku pracy).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej rozporządzenie płacowe), które obowiązuje od 19 maja 2018 r., przewiduje wyższe niż dotychczas minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla niektórych stanowisk pracy w urzędach pracy czy jednostkach opieki społecznej. Wejście w życie tego rozporządzenia nie oznacza jednak automatycznie podwyżek dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe od minimalnej stawki przewidzianej w tym rozporządzeniu. Do 31 grudnia 2018 r. pracownicy będą otrzymywali wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości. Dopiero od 1 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał obowiązek zagwarantować pracownikowi wynagrodzenie według nowych stawek określonych w tym rozporządzeniu. Jeżeli jednak pracodawca dysponuje wystarczającymi środkami, nie ma przeszkód, aby podwyższył wynagrodzenia jeszcze w 2018 r. Wymaga to m.in. wprowadzenia odpowiednich zmian w regulaminach wynagradzania. Podwyżka stawek wynagrodzenia powinna nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego. Takie porozumienie będzie miało charakter aneksu do umowy o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00