Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-08-06

Kiedy dokonując wypowiedzenia zmieniającego pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi odprawy

Umowa o pracę pracownika, który nie przyjmie nowych warunków zatrudnienia wprowadzonych wypowiedzeniem zmieniającym umowę o pracę, rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji można uznać, że odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków stanowi współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy. Z tego powodu pracodawca, do którego ma zastosowanie ustawa o zwolnieniach grupowych, nie zawsze będzie miał obowiązek wypłaty odprawy.

Uzyskanie przez pracownika prawa do odprawy z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) w wyniku nieprzyjęcia nowych warunków zatrudnienia przedstawionych w wypowiedzeniu zmieniającym zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Wskazówki w zakresie warunków, których spełnienie zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych, dostarcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.

 

Pracodawca zobowiązany do wypłaty odprawy

Obowiązek wypłaty odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych ma pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, który rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze dokonanego przez siebie wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00