Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-04-04

Jak dyrektywa voucherowa zmieni rozliczenia VAT bonów na towary lub usługi

Z początkiem 2019 r. powinny wejść w życie polskie przepisy określające skutki VAT transferów bonów na towary lub usługi. Wynika to ze zmian w dyrektywie 2006/112/WE, które w 2016 r. wprowadziła dyrektywa voucherowa. Przedstawiamy skutki podatkowe, których należy oczekiwać w związku z nowymi regulacjami Dyrektywy 112.

Ustawa o VAT stanowi część wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Ramy tego systemu wyznacza dyrektywa 2006/112/WE.

Dyrektywy są aktami prawnymi o szczególnym charakterze. Jak stanowi art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana. W odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków. Zatem dyrektywy są kierowane do państw członkowskich, których obowiązkiem jest implementowanie przepisów dyrektyw do swoich porządków prawnych. W związku z tym Polska obowiązana jest wprowadzić wskazane przepisy określające skutki VAT przekazywania bonów na towary lub usługi. Przepisy te powinny być stosowane od dnia 1 stycznia 2019 r. (zob. art. 2 ust. 1 dyrektywy voucherowej) i mieć zastosowanie do bonów wyemitowanych po dniu 31 grudnia 2018 r. (zob. art. 410a dyrektywy 2006/112/WE).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00