Artykuł
Jak można zawiesić stosowanie przepisów prawa pracy
W przypadku gdy sytuacja finansowa pracodawcy nie jest dobra, istnieje możliwość zawarcia porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy. Zawieszenie może dotyczyć postanowień układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Porozumienie zawiera się na okres do 3 lat.
Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, można zawrzeć porozumienie o zawieszeniu w części lub w całości przepisów prawa pracy określających prawa i obowiązki stron. Należy podkreślić, że nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 91 ust. 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej k.p.).
Porozumienie o zawieszeniu przepisów prawa pracy
Porozumienie w sprawie zawieszenia przepisów prawa pracy nie może stanowić jednostronnej decyzji pracodawcy. Wprawdzie jest on stroną inicjującą zawarcie porozumienia (uwzględniając, że w typowych przypadkach dotyczy ono ograniczenia pracowniczych przywilejów finansowych), jednak w żadnym razie nie może w sposób sztywny narzucić zawieszenia wybranych przez siebie przepisów prawa pracy.
Porozumienie zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa. Jeżeli jednak u pracodawcy nie działa taka organizacja, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right