Artykuł
Jak zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.
Zatrudnienie w Polsce obywateli krajów spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegii, Luksemburga i Islandii) oraz Szwajcarii jest związane z koniecznością uzyskania przez nich zezwolenia na pracę. Od 1 stycznia 2018 r. będzie możliwe zatrudnianie cudzoziemców na podstawie zezwolenia na pracę sezonową. Praca na podstawie takiego zezwolenia będzie mogła być wykonywana maksymalnie przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
W wyniku zmiany przepisów od 1 stycznia 2018 r. pracodawca zatrudniający cudzoziemca i zapewniający mu zakwaterowanie nie będzie mógł również potrącić czynszu z jego wynagrodzenia.
Wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia
Pracowników zza wschodniej granicy najczęściej zatrudnia się, wykorzystując tryb uproszczony, czyli na podstawie oświadczenia. W ramach uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemcy z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy mogą wykonywać pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców powierzających im wykonywanie pracy. Praca nie musi być wykonywana w sposób ciągły przez pełne 6 miesięcy, lecz może składać się z kilku okresów, które po zsumowaniu nie przekroczą łącznie 6 miesięcy, ale zmieszczą się w 12 miesiącach.
Po wejściu w życie nowelizacji nadal będą mogły być stosowane oświadczenia, które będą musiały być rejestrowane w PUP na podstawie procedury uproszczonej i wpisywane do ewidencji oświadczeń. Będzie to tzw. praca krótkoterminowa. Oświadczenia nadal będą dotyczyć obywateli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right