Jakie są zasady wypłaty świadczeń z FGŚP po zmianach od 5 września 2017 r.
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych zdefiniowała tzw. faktyczną niewypłacalność pracodawcy. Dzięki temu pracownicy mogą otrzymać ze środków FGŚP zaliczki na poczet świadczeń, które będą wypłacone po formalnym stwierdzeniu niewypłacalności pracodawcy. Ze świadczeń ze środków FGŚP będą mogli korzystać bliscy niewypłacalnego pracodawcy. Dotychczas byli oni wykluczeni z możliwości uzyskania takiej pomocy.
5 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej: ustawa). Celem zmian było przede wszystkim przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy zostali pozbawieni pracy i wynagrodzenia za pracę z powodu niewypłacalności pracodawcy.
Należy podkreślić, że ustawa zawiera własną definicję niewypłacalności (inną niż ustawa Prawo upadłościowe, która odnosi się wyłącznie do wskaźników/czynników ekonomicznych). Niewypłacalność określona w ustawie uprawnia do zastosowania mechanizmów zmierzających przynajmniej do częściowego zaspokojenia roszczeń pracowników i innych zatrudnionych, którzy nie otrzymują wynagrodzeń. Dysponentem środków pieniężnych jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FGŚP), działający za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy (dalej: WUP), które z kolei funkcjonują w ramach administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego. W tym zakresie nie nastąpiły żadne zmiany.
!
Świadczenia dla pracowników niewypłacalnych pracodawców wypłacają wojewódzkie urzędy pracy ze środków FGŚP.
Kto otrzyma pieniądze
Uprawnionymi do skorzystania z rozwiązań ustawy są nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również:
- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą,