Porada
Czy odprawa rentowa przysługuje po kilku latach od rozwiązania umowy o pracę
Stosunek pracy jednej z naszych wieloletnich pracownic ustał 31 października 2012 r. (w wyniku wypowiedzenia przez pracodawcę). Od tego dnia do 30 kwietnia 2013 r. była pracownica przebywała na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. W tym czasie złożyła wniosek o przyznanie renty chorobowej, którą otrzymała na okres od 1 maja 2013 r. do 30 kwietnia 2016 r. Pod koniec lipca 2017 r. osoba ta wystąpiła do nas z żądaniem wypłaty odprawy rentowej. Czy ma do niej prawo - pyta Czytelniczka z Olsztyna.
Pracownica może domagać się wypłaty odprawy rentowej. Jednak ze względu na to, że żądanie zgłosiła dopiero w kwietniu 2017 r., mogą Państwo odmówić wypłaty odprawy, powołując się na zarzut przedawnienia.
W opisanej sytuacji, uwzględniając jedynie treść art. 92 § 1 Kodeksu pracy, który przyznaje prawo do odprawy emerytalno-rentowej, kwestia ustalenia tego uprawnienia nie jest oczywista. Wykładni przepisów w tym zakresie dokonał jednak Sąd Najwyższy, który uznał, że prawo do odprawy rentowej powstaje, mimo że pracownik faktycznie przeszedł na rentę znacznie później, niż ustał jego stosunek pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right