Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-07-25

Czy zgoda rektora jest niezbędna do podjęcia przez wykładowcę dodatkowego zatrudnienia

Nauczyciel akademicki zatrudniony na uczelni publicznej (jako w podstawowym miejscu pracy) zamierza podjąć dodatkowe zatrudnienie na etacie dyrektora w prywatnej firmie informatycznej. Czy powinien występować do rektora o udzielenie zgody na to zatrudnienie – pyta Czytelnik z Krakowa.

Nie. W podanych okolicznościach zgoda rektora na podjęcie dodatkowej pracy nie jest konieczna. Nauczyciel akademicki może podjąć zatrudnienie bez zgody rektora u dodatkowego pracodawcy nieprowadzącego działalności dydaktycznej lub naukowo-badawczej.

Nauczyciel akademicki zatrudniony na uczelni publicznej może podjąć lub kontynuować zatrudnienie w ramach stosunku pracy tylko u jednego dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą. Podjęcie lub kontynuowanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u tego dodatkowego pracodawcy wymaga jednak zgody rektora. Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia bez zgody rektora stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem na uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy (art. 129 ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Wspomniany przepis wyraźnie wskazuje, że nauczyciel akademicki musi posiadać taką zgodę, gdy zamierza podjąć dodatkowe zatrudnienie na innej uczelni, poza tą, która jest dla niego podstawowym miejscem pracy. Oznacza to zatem, że nie musi występować o taką zgodę, gdy zamierza dodatkowo pracować np. na etacie dyrektora w prywatnej firmie informatycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00