Artykuł
Jakie skutki dla płatnika składek wywołuje zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy (i przedsiębiorstwa) mogą czasowo zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Uprawnienie to przysługuje zarówno podmiotom podlegającym wpisowi do CEIDG, jak i przedsiębiorstwom zarejestrowanym w KRS. Z zawieszeniem działalności łączą się określone konsekwencje, m.in. brak obowiązku opłacania składek, ale i brak podlegania ubezpieczeniom, co ma wpływ na prawo do świadczeń w okresie zawieszenia, a także w okresach późniejszych.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia, w którym rozpoczyna się okres zawieszenia, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia aktywności biznesowej.
Maksymalne okresy zawieszenia
Okres zawieszenia może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Jego maksymalny wymiar to 24 miesiące, natomiast minimalny – 30 dni. Przy czym jeżeli przerwa w prowadzeniu biznesu obejmuje wyłącznie pełny luty danego roku kalendarzowego, za minimalny, dopuszczalny okres zawieszenia przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca przypadającą w danym roku kalendarzowym (czyli 28 lub 29 dni).
Dla przedsiębiorcy wykonującego jednoosobową działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy została przewidziana opcja jej zawieszenia na okres do 3 lat, ale tylko w celu sprawowania osobistej opieki na dzieckiem i nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Jeśli opieka dotyczy dziecka niepełnosprawnego, to zawieszenie działalności jest możliwe na okres do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Podstawową przesłanką umożliwiającą dokonanie zawieszenia działalności gospodarczej jest niezatrudnianie w momencie zawieszania pracowników w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy (czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right